23rd April 11:47 PM
 
COMMONWEALTH GAMES 2018
  • WED
    04 APR
  • THU
    05 APR
  • FRI
    06 APR
  • SAT
    07 APR
  • SUN
    08 APR
  • MON
    09 APR
  • TUE
    10 APR
  • WED
    11 APR
  • THU
    12 APR
  • FRI
    13 APR
  • SAT
    14 APR
  • SUN
    15 APR
  • OPENING CEREMONY
     
  • ART GYMNASTICS
    Coomera Indoor Sports
     
    Medal Event
     
    11:08AM
    Men's Team Final & Individual Qualification
    BADMINTON
    Carrara Sports & Leisure Centre
     
    Group Play Stage
     
    11:01AM
    Mixed Team Event
    BASKETBALL
    Cairns Convention Centre
     
    Preliminary Round
     
    7:33AM
    Men's and Women's games
    BOXING
    Oxenford Studios
     
    Preliminary Round
     
    7:33AM
    Men's 60kg, 64kg & 69kg
    CYCLING TRACK
    TBC
     
    Men's & Women's Qualifying Round
     
    9:02PM
    Gold Medal Event Men's & Women's
    HOCKEY
    TBC
     
    Men's & Women's Pool Games
     
    11:32AM
    Gold Medal Event Men's & Women's
    BOWLING
    Broadbeach Bowls Club
     
    Men's & Women's Round 1
     
    11:00AM
    Qualifying Round
    NETBALL
    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
     
    Women's Pool Games
     
    3:02PM
    Fiji vs Jamaica
    SQUASH
    Oxenford Studios
     
    Men's Single Round of 64
     
    2:30PM
    Fiji vs Uganda
    SWIMMING
    Optus Aquatic Centre
     
    12:31PM - Women's and Men's Heats
     
    9:37PM
    Women's 400m Medal Final
     
    9:46PM
    Men's 400m Freestyle Medal Final
     
    10:04PM
    Women's 200m Freestyle Final
     
    10:21PM
    Men's S14 200m Freestyle Final
     
    10:27PM
    Women's S7 50m Butterfly Final
     
    11:44PM
    Men's 200m Backstroke Final
     
    11:50PM
    Women's 4x100m Freestyle Relay Final
    TABLE TENNIS
    Oxenford Studios TT
     
    11:30AM - Men's and Women's Group Stage
     
    6:00PM
    Fiji vs India
    TRIATHLON
    Southport Broadwater Parklands
     
    Gold Medal Event
     
    11:31PM
    Women's Final
     
    3:01PM
    Men's Final
    WEIGHTLIFTING
    Carrara Sports and Leisure Centre
     
    Finals
     
    11:42AM
    Men's 56kg Final
     
    4:12PM
    Women's 48kg Final
     
    8:42PM
    Men's 62kg Final
  • ART GYMNASTICS
    Coomera Indoor Sports
     
    11:08AM - Men's Team Final and Individual Qualification - Subdivision 1,2 & 3
     
    7:07PM
    Gold Medal Event - Men's Team Final
    BADMINTON
    Carrara Sports & Leisure Centre
     
    Group Play Stage
     
    11:01AM
    Mixed Team Event
    BASKETBALL
    Cairns Convention Centre & Townsville Entertainment and Convention
     
    Men's & Women's Preliminary Round
     
    7:33PM
    Pool Games
    BEACH VOLLEYBALL
    Coolangatta Beach Courts
     
    Women's Preliminary - Pool B
     
    09:33PM
    Fiji vs Canada
     
    Men's Preliminary - Pool A
     
    11.30PM
    Fiji vs Australia
    BOXING
    Oxenford Studios
     
    Men's & Women's Preliminary Rounds
     
    2:02PM
    Men's and Women's Boxing commences
    CYCLING TRACK
    Anna Meares Velodrome
     
    3:02PM - Men's & Women's Sprint Heats
     
    9:38PM
    Women's 3000m Individual Pursuit Finals - Gold
     
    10:31PM
    Men's 4000m Individual Pursuit Finals - Gold
     
    10:52PM
    Women's Sprint - Gold
     
    11:16PM
    Men's Keirin Finals 1-6 - Gold
    HOCKEY
    Gold Coast Hockey Center
     
    Men's & Women's Pools
     
    11:32AM
    Hockey Pool Games begins
    BOWLING
    Broadbeach Lawn Bowls
     
    Men's & Women's Pools
     
    11:00AM
    Fiji vs India -Women's Singles Sectional Play
     
    11:00AM
    Fiji vs Jersey - Men's Triples Sectional Play
     
    2:00PM
    Fiji vs NZ - Women's Singles Sectional Play
     
    2:00PM
    Fiji vs Aus - Men's Triples Sectional Play
     
    6:00PM
    Fiji vs Botswana - Men's Pairs Sectional Play
     
    6:00PM
    Fiji vs Malta - Women's Fours Sectional Play
     
    9:00PM
    Fiji vs NZ - Men's Pairs Sectional Play
     
    9:00PM
    Fiji vs ENG - Women's Fours Sectional Play
    NETBALL
    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
     
    Women's Pool Games
     
    3:02PM
    Netball Pool Games commences
    SQUASH
    Oxenford Studios
     
    Men's & Women's Pool Games
     
    2:30PM
    Men's & Women's Singles commences
    SWIMMING
    Optus Aquatic Centre
     
    Men's & Women's Heats
     
    12:31PM
    Men's & Women's Freestyle Heats Commences
     
    9:37PM
    Men's 50m Butterfly Final - Gold
     
    9:41PM
    Women's 50m Breaststroke Final - Gold
     
    9:56PM
    Men's 200m Freestyle Final - Gold
     
    10:43PM
    Women's S9 100m Backstroke Final - Gold
     
    10:49PM
    Men's S9 100m Freestyle Final - Gold
     
    11:17PM
    Men's 400m Individual Medley Final - Gold
     
    11:36PM
    Men's 100m Backstroke Final - Gold
     
    11:51PM
    Women's 100m Butterfly Final - Gold
     
    12:07AM
    Men's 4 x 100m Freestyle Relay Final - Gold
    TABLE TENNIS
    Oxenford Studios
     
    11:30AM - Men's & Women's Teams
     
    2:30PM
    Women - Fiji vs Vanuatu
    WEIGHTLIFTING
    Carrara Sports and Leisure Centre
     
    Men's & Women's Finals
     
    11:42AM
    Women's 53kg Final commences
  • ART GYMNASTICS
    Coomera Indoor Sports
     
    Men's & Women's Individual All-Around Final
     
    11:09PM
    Men's Individual All-Around Final
     
    6:41PM
    Women's Individual All-Around Final
    BADMINTON
    Carrara Sports & Leisure Centre
     
    Mixed Team Quarters
     
    1:01PM
    Mixed Team Quaterfinals commences
    BASKETBALL
    Cairns Convention Centre & Townsville Entertainment and Convention
     
    Men's and Women's Preliminary Round
     
    7:33PM
    Preliminary Rounds begins
    BEACH VOLLEYBALL
    Coolangatta Beach Courts
     
    Preliminary Rounds
     
    12:33PM
    Men's & Women's Preliminary Rounds begins
    BOXING
    Oxenford Studios
     
    2:02PM - Men's and Women's Boxing
     
    3:17PM
    Men's 69kg - Fiji vs St Lucia
    CYCLING TRACK
    Anna Meares Velodrome
     
    4:11PM - Men's and Women's Heats
     
    8:35PM
    Gold Medal Final
    HOCKEY
    Gold Coast Hockey Center
     
    Men's and Women's Pools
     
    11.32AM
    Hockey Pool Games begin
    LAWN BOWLS
    Broadbeach Lawn Bowls
     
    Women's Singles Section D - Round 5
     
    11AM
    [FIJ] Litia Tikoisuva vs [ENG] Katherine Rednall
     
    Men's Triples Section B - Round 5
     
    11AM
    Fiji vs Botswana
     
    Men's Pairs Section C - Round 5
     
    2PM
    Fiji vs Cook Island
     
    Women's Fours Section B - Round 5
     
    2PM
    Fiji vs India
     
    Men's Triples Quarter Finals Begin
     
    6PM
     
     
    Women's Fours Quarter Finals Begin
     
    6PM
     
     
    Men's Pairs Quarter Finals Begin
     
    9:30PM
     
    NETBALL
    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
     
    Women Pool A
     
    10:32AM
    Fiji vs Barbados
    SQUASH
    Oxenford Studios
     
    Men's and Women's Matches
    SWIMMING
    Optus Aquatic Centre
     
    Men's and Women's Heats
     
    1:30PM
    Cheyenne Rova - Women's 50m Butterfly Heat 2
     
    1:31PM
    Matelita Buadromo - Women's 50m Butterfly Heat 3
     
    1:40PM
    Paul Elaisa - Men's 100m Freestyle Heat 2
     
    1:42PM
    Epeli Rabua Herbert - Men's 100m Freestyle Heat 3
    TABLE TENNIS
    Oxenford Studios
     
    Men's and Women's Quarterfinals
    TRIATHLON
    Southport Broadwater Parkland
     
    Men's and Women's PTWC Finals and Mixed Team Relay Final
    WEIGHTLIFTING
    Carrara Sports Arena 1
     
    Men's 77kg and 85kg Finals, Women's 63kg Final
  • ART GYMNASTICS
    Coomera Indoor Sports
     
    Gold Medal Events
     
    4:33PM
    Men's Floor Exercise Final
     
    5:27PM
    Men's Pommel Horse Final
     
    5:27PM
    Women's Vault Final
     
    6:46PM
    Men's Rings Final
     
    6:46PM
    Women's Uneven Bars Final
    ATHLETICS
    Currumbin Beachfront
     
    Gold Medal Events
     
    9:00AM
    Men's 20km Race Walk Final
     
    11:10AM
    Women's 20km Race Walk Final
     
    Carrara Stadium - Track & Field
     
    4:00PM
    Men's Hammer Throw Final
     
    5:18PM
    Women's T38 Long Jump Final
     
    6:40PM
    Men's 5000m Final
    BADMINTON
    Carrara Sports Arena 2
     
    Mixed Team Event Semifinals
     
    1:01PM
    Mixed Team Event Semifinal begins
    BASKETBALL
    Townsville Ent. & Conv. Centre
     
    Men's & Women's Preliminary Rounds
     
    1:30PM
    Basketball Preliminary Rounds begins
    BEACH VOLLEYBALL
    Coolangatta Beach Courts
     
    Men's & Women's Preliminary Rounds
     
    1:30PM
    Women's - Fiji vs England
     
    5:00PM
    Men's - Fiji vs Trinidad & Tobago
    BOXING
    Oxenford Studios
     
    Women's Quaterfinals & Men's Rounds
     
    2:02PM
    Women's Quaterfinals begins
     
    3:02PM
    Men's Rounds begin
    CYCLING TRACK
    Anna Meares Velodrome
     
    Gold Medal Events
     
    7:47PM
    Men's 1000m Time Trial
     
    10:24PM
    Women's 10km Scratch Race Finals
     
    10:44PM
    Women's Keirin Finals 1-6
     
    11:01PM
    Men's 40km Points Race Finals
    HOCKEY
    Gold Coast Hockey Centre
     
    Men's & Women's Pools
     
    11:30AM
    Hockey Pool Play Begins
    LAWN BOWLS
    Broadbeach Lawn Bowls
     
    Gold Medal Events
     
    2:30PM
    Men's Triples Gold Medal match
     
    7:30PM
    Women's Singles Gold Medal match
    NETBALL
    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
     
    Women's Pool Games
     
    3:02PM
    Women's Pool Matches begins
    SHOOTING
    Belmont Finals Hall
     
    Gold Medal Events
     
    2:00PM
    Women's 10m Air Pistol Finals
     
    3:30PM
    Men's 10m Air Rifle Finals
     
    5:45PM
    Women's Skeet Finals
    SQUASH
    Oxenford Studios
     
    Men's & Women's Singles Quarters and Semis
     
    2:30PM
    Men's & Women's comp begins
    SWIMMING
    Optus Aquatic Centre
     
    Gold Medal Events
     
    9:37PM
    Women's 200m Backstroke Final
     
    9:43PM
    Men's 100m Freestyle Final
     
    10:29PM
    Men's SM8 200m Individual Medley Final
     
    10:36PM
    Women's S9 100m Freestyle Final
     
    11:24PM
    Women's 200m Individual Medley Final
     
    11:31PM
    Men's 50m Backstroke Final
     
    11:36PM
    Women's 50m Butterfly Final
     
    12:01AM
    Men's 4 x 200m Freestyle Relay Final
    TABLE TENNIS
    Oxenford Studios
     
    Gold Medal Event
     
    8:30PM
    Women's Team Gold Medal Match
    WEIGHTLIFTING
    Carrara Sports Arena
     
    Gold Medal Events
     
    11:30AM
    Women's 69kg Final
     
    4:00PM
    Men's 94kg Final
     
    8:30PM
    Women's 75kg Final
  • ART GYMNASTICS
    Coomera Indoor Sports
     
    Gold Medal Events
     
    4:33PM
    Men's Vault Final
     
    5:23PM
    Men's Parallel Bars Final
     
    5:23PM
    Women's Balance Beam Final
     
    6:49PM
    Women's Floor Exercise Final
     
    6:49PM
    Men's Horizontal Bar Final
    ATHLETICS
    Carrara Stadium Track
     
    Gold Medal Events
     
    9:05PM
    Women's F46 Javelin Throw Final
     
    10:25PM
    Men's Shot Put Final
     
    10:35PM
    Women's 10,000m Final
     
    11:50PM
    Women's 100m Final
     
    12:15AM
    Men's 100m Final
    BADMINTON
    Carrara Sports Arena
     
    Gold Medal Events
     
    7:31PM
    Mixed Team Gold Medal Match
    BASKETBALL
    Cairns Convention Centre
     
    Gold Medal Events
     
    7:30PM
    Men's and Women's Pool matches begin
    BEACH VOLLEYBALL
    Coolangatta Beach Courts
     
    Men's and Women's Pool matches
     
    7:00PM
    Men's - Fiji vs St Kitts and Nevis
     
    10:30PM
    Women's - Fiji vs Trinidad and Tobago
    BOXING
    Oxenford Studios
     
    Men's and Women's Rounds
     
    2:02PM
    Boxing matches begins
    HOCKEY
    Gold Coast Hockey Center
     
    Women's Pool matches
     
    4:30PM
    Women's Pools begins
    LAWN BOWLS
    Broadbeach Lawn Bowls
     
    Gold Medal event and Pools
     
    11:00AM
    Women's Pairs - Fiji vs NZ
     
    2:15PM
    Men's Singles - Fiji vs England
     
    2:15PM
    Women's Fours Gold Medal Match
     
    7:00PM
    Women's Triples - Fiji vs India
     
    10:00PM
    Women's Triples - Fiji vs Canada
    NETBALL
    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
     
    Netball Pool matches
     
    8:32PM
    Fiji Pearls vs South Africa
    SHOOTING
    Belmont Shooting Centre
     
    Gold Medal Event
     
    12:00PM
    Queen's Prize Pairs Finals Day 2
     
    3:00PM
    Men's 50m Rifle Prone Finals
     
    5:30PM
    Women's 25m Pistol Finals
    SQUASH
    Oxenford Studios
     
    Men's & Women's Doubles
     
    3:15PM
    Mixed Doubles - Fiji vs England
     
    8:00PM
    Men's Doubles Fiji vs Australia
     
    5:30PM
    Women's 25m Pistol Finals
    SWIMMING
    Optus Aquatic Centre
     
    Gold Medal Events
     
    9:37PM
    Women's 400m Freestyle Final
     
    9:45PM
    Men's 50m Freestyle Final
     
    9:50PM
    Women's 50m Backstroke Final
     
    10:15PM
    Men's 200m Individual Medley Final
     
    10:32PM
    Women's S8 50m Freestyle Final
     
    10:47PM
    Men's S9 100m Backstroke Final
     
    11:03PM
    Men's 1500m Freestyle Final
     
    11:43PM
    Women's 4 x 100m Medley Relay Final
     
    11:52PM
    Men's 4 x 100m Medley Relay Final
    TABLE TENNIS
    Oxenford Studios
     
    Men's & Women's singles
     
    11:30AM
    Table Tennis matches begins
    WEIGHTLIFTING
    Carrara Sports and Leisure Centre
     
    11:30AM
    Men's 105kg Final
     
    4:00PM
    Women's 90kg Final
     
    4:00PM
    Women's +90kg Final
     
    8:30PM
    Men's +105kg
  • ATHLETICS
    Carrara Stadium
     
    Gold Medal Events
     
    9:35PM
    Women's Triple Jump Final
     
    9:45PM
    Men's 110m Hurdles Final
     
    10:05PM
    Women's T54 1500m Final
     
    10:27PM
    Men's T54 1500m Final
     
    10:40PM
    Women's Hammer Throw Final
     
    10:45PM
    Men's Decathlon 1500m - Heat 1
     
    11:48PM
    Men's 400m Final
     
    12:04AM
    Women's 1500m Final
    BADMINTON
    Carrara Sports and Leisure Centre
     
    Fiji's Games
     
    2:30PM
    Mixed Doubles Round of 64 - Fiji vs Ghana
     
    7:05PM
    Men's Singles Round of 64 - Fiji vs South Africa
     
    7:40PM
    Women's Singles Round of 64 - Fiji vs Pakistan
     
    8:15PM
    Women's Singles Round of 64 - Fiji vs Singapore
     
    10:35PM
    Mixed Doubles Round of 64 - Fiji vs Uganda
    BASKETBALL
    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
     
    Men's and Women's Qualifying final
     
    7:30PM
    Men's and Women's Qualifying final begins
    BEACH VOLLEYBALL
    Coolangatta Beach Courts
     
    Men's & Women's Quaterfinals
     
    1:00PM
    Men's & Women's Quaterfinals begins
    BOXING
    Oxenford Studios
     
    Men's & Women's Quaterfinals
     
    2:02PM
    Men's & Women's Quaterfinals begins
    CYCLING ROAD
    Oxenford Studios
     
    Gold Medal Event
     
    12:00PM
    Men's Individual Time Trial - Gold
     
    4:45PM
    Women's Individual Time Trial - Gold
    HOCKEY
    Gold Coast Hockey Centre
     
    Men's & Women's pools
     
    11:30PM
    Men's & Women's Pools begins
    LAWN BOWLS
    Broadbeach Lawn Bowls
     
    Men's and Women's Rounds
     
    11:00AM
    Men's Singles Section A Round 3 - Fiji vs India
     
    11:00AM
    Women's Pairs Section B Round 2 - Fiji vs Tonga
     
    2:00PM
    Men's Singles Section A Round 4 - Fiji vs Kenya
     
    2:00PM
    Women's Pairs Section B Round 3 - Fiji vs Canada
     
    9:00PM
    Women's Triples Section A Round 4 Fiji vs PNG
     
    9:00PM
    Men's Fours Section C Round 2 Fiji vs Malayasia
    NETBALL
    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
     
    Women's Pools
     
    8:32PM
    Pool A - Fiji vs South Africa
    SHOOTING
    Oxenford Studios
     
    Gold Medal Events
     
    12:00PM
    Queen's Prize Pairs Finals Day 2 - Gold
     
    3:00PM
    Men's 50m Rifle Prone Finals - Gold
     
    5:30PM
    Women's 25m Pistol Finals - Gold
    SQUASH
    Oxenford Studios
     
    Men's and Women's Pools
     
    3:15PM
    Mixed Doubles Pool B - Fiji vs England
     
    8:00PM
    Men's Doubles Pool A - Fiji vs Australia
    SWIMMING
    Optus Aquatic Centre
     
    Gold Medal Events
     
    9:37PM
    Women's 400m Freestyle Final - Gold
     
    9:45PM
    Men's 50m Freestyle Final - Gold
     
    9:50PM
    Women's 50m Backstroke Final - Gold
     
    10:15PM
    Men's 200m Individual Medley Final - Gold
     
    10:32PM
    Women's S8 50m Freestyle Final - Gold
     
    10:47PM
    Men's S9 100m Backstroke Final - Gold
     
    11:03PM
    Men's 1500m Freestyle Final - Gold
     
    11:43PM
    Women's 4 x 100m Medley Relay Final - Gold
     
    11:52PM
    Men's 4 x 100m Medley Relay Final - Gold
    TABLE TENNIS
    Oxenford Studios
     
    Men's & Women's Group Stages
     
    11:30AM
    Queen's Prize Pairs Finals Day 2
  • ATHLETICS
    Carrara Stadium
     
    Gold Medal Events
     
    9:15PM
    Women's Javelin Throw Final - Gold
     
    9:45PM
    Women's 3000m Steeplechase Final - Gold
     
    10:05PM
    Men's High Jump Final - Gold
     
    10:32PM
    Men's Long Jump Final - Gold
     
    10:36PM
    Men's F38 Shot Put Final - Gold
     
    11:22PM
    Women's T35 100m Final - Gold
     
    11:45PM
    Women's 400m Final - Gold
    BADMINTON
    Carrara Sports and Leisure Centre
     
    Fiji's Games
     
    6:31PM
    Women's Doubles Round of 32 - Fiji vs Jamaica
    BEACH VOLLEYBALL
    Coolangatta Beach Courts
     
    Men's & Women's Semifinals
     
    6:00PM
    Men's & Women's Semifinals begins
    BOXING
    Oxenford Studios
     
    Men's & Women's Quaterfinals & Semifinals
     
    2:02PM
    Men's & Women's Semifinals & Quaterfinals begins
    DIVING
    Optus Aquatic Centre
     
    Gold Medal Events
     
    2:07PM
    Women's Synchronised 3m Springboard Final - Gold
     
    9:07PM
    Men's 1m Springboard Final - Gold
     
    11:29PM
    Women's Synchronised 10m Platform Final - Gold
    HOCKEY
    Gold Coast Hockey Centre
     
    Men's & Women's pools
     
    11:30AM
    Men's & Women's Pools begins
    LAWN BOWLS
    Broadbeach Lawn Bowls
     
    Men's and Women's Rounds
     
    11:00AM
    Men's Singles Section A Round 5 - Fiji vs Jamaica
     
    11:00AM
    Women's Pairs Section B Round 4 - Fiji vs Norfolk Island
     
    6:00PM
    Women's Triples Section A Round 5 - Fiji vs Australia
     
    6:00PM
    Men's Fours Section C Round 3 - Fiji vs Namibia
     
    9:00PM
    Men's Fours Section C Round 4 Fiji vs Northern Ireland
     
    9:00PM
    Mixed B2/B3 Pairs Gold Medal Match
    NETBALL
    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
     
    Women's Pools
     
    4:02PM
    Pool A - Fiji vs Northern Ireland
    SHOOTING
    Belmont Shooting Centre
     
    Gold Medal Events
     
    12:30PM
    Women's Double Trap Finals - Gold
     
    2:00PM
    Men's 50m Pistol Finals - Gold
     
    5:45PM
    Men's Double Trap Finals - Gold
    SQUASH
    Oxenford Studios
     
    Men's and Women's Double Pools
     
    3:15PM
    Mixed Doubles Pool B - Fiji vs Barbados
    TABLE TENNIS
    Oxenford Studios
     
    Men's & Women's Singles and Mixed Doubles
     
    11:30AM
    Mixed Doubles Round of 64 begins
  • ATHLETICS
    Carrara Stadium
     
    Gold Medal Events
     
    9:25PM
    Men's Pole Vault Final - Gold
     
    9:30PM
    Women's 400m Hurdles Final - Gold
     
    9:45PM
    Men's 400m Hurdles Final - Gold
     
    9:55PM
    Women's Long Jump Final - Gold
     
    10:05PM
    Women's T38 100m Final - Gold
     
    10:21PM
    Men's T12 100m Final - Gold
     
    10:40PM
    Women's Discus Throw Final - Gold
     
    11:38PM
    Women's 200m Final - Gold
     
    11:56PM
    Men's 200m Final - Gold
     
    12:13AM
    Men's 800m Final - Gold
    BADMINTON
    Carrara Sports and Leisure Centre
     
    Men's, Women's & Mixed Rounds
     
    1:01PM
    Rounds begin
    BEACH VOLLEYBALL
    Coolangatta Beach Courts
     
    Men's & Women's Gold Medal match
     
    6:30PM
    Men Gold Medal Match
     
    10:30PM
    Women's Gold Medal Match
    CYCLING MOUNTAIN BIKE
    Nerang Mtn Bike Trails
     
    Gold Medal match
     
    12:31PM
    Women's Cross-country
     
    3:31PM
    Men's Cross-country
    DIVING
    Optus Aquatic Centre
     
    Gold Medal Events
     
    9:07PM
    Men's 3m Springboard Final - Gold
     
    11:14PM
    Women's 10m Platform Final - Gold
    HOCKEY
    Gold Coast Hockey Centre
     
    Women's placing & semifinal
     
    3:30AM
    Women's Semifinals begins
    LAWN BOWLS
    Broadbeach Lawn Bowls
     
    Gold Medal Event & Fiji's Games
     
    11:00AM
    Men's Fours Section C Round 5 - Fiji vs Niue
     
    2:30PM
    Open B6/B7/B8 Triples Gold Medal Match
     
    7:30PM
    Women's Triples Gold Medal Match
    NETBALL
    Gold Coast Convention & Exhibition Center
     
    Women's placing
     
    11:02AM
    Matches begin
    SHOOTING
    Belmont Shooting Centre
     
    Gold Medal Event
     
    4:00PM
    Women's 50m Rifle Prone Finals
    SQUASH
    Oxenford Studios
     
    Fiji's Games
     
    4:00PM
    Men's Doubles Pool A - Fiji vs Trinidad and Tobago
    TABLE TENNIS
    Oxenford Studios TT
     
    Men's and Women's Rounds
     
    11:30AM
     
    WRESTLING
    Carrara Sports Arena
     
    Gold Medal Event
     
    7:00PM
    Men's Freestyle 57 kg Gold Medal
     
    7:00PM
    Men's Freestyle 74 kg Gold Medal
     
    7:00PM
    Women's Freestyle 53 kg Gold Medal
     
    7:00PM
    Women's Freestyle 76 kg Gold Medal
  • ATHLETICS
    Carrara Stadium
     
    Gold Medal Events
     
    9:25PM
    Women's Pole Vault Final - Gold
     
    9:45PM
    Men's Discus Throw Final - Gold
     
    9:52PM
    Men's T47 100m Final - Gold
     
    10:13PM
    Women's Heptathlon 800m - Heat 2 - Gold
     
    10:40PM
    Women's Shot Put Final - Gold
     
    10:45PM
    Women's 800m Final - Gold
     
    11:10PM
    Men's 10,000m Final - Gold
     
    12:09PM
    Women's 100m Hurdles Final - Gold
    BADMINTON
    Carrara Stadium
     
    Men's and Women's Quaterfinals
     
    1:01PM
    Men's and Women's Quarters begin
    BASKETBALL
    Cairns Convention Centre
     
    Women's Semifinals
     
    8:30PM
    Women's Semifinals begin
    BOXING
    Oxenford Studios
     
    Men's & Women's Semifinals
     
    2:02PM
    Men's & Women's Semifinals begin
    DIVING
    Optus Aquatic Centre
     
    Gold Medal Events
     
    1:52PM
    Men's Synchronised 10m Platform Final - Gold
     
    9:07PM
    Women's 1m Springboard Final - Gold
     
    11:04PM
    Men's Synchronised 3m Springboard Final - Gold
    HOCKEY
    Gold Coast Hockey Centre
     
    Men's placing and Semifinals
     
    10:30AM
    Men's placing and Semifinals begins
    LAWN BOWLS
    Broadbeach Lawn Bowls
     
    Men's placing and Semifinals
     
    11:00AM
    Women's Pairs Gold Medal Match - Gold
     
    2:30PM
    Men's Fours Gold Medal Match - Gold
     
    7:30PM
    Men's Singles Gold Medal Match - Gold
    RUGBY 7S
    Robina Stadium
     
    Women's Pool Games
     
    7:15PM
    Fiji vs England
     
    9:55PM
    Fiji vs Wales
    SHOOTING
    Belmont Shooting Centre
     
    Gold Medal Event
     
    1:30PM
    Women's 50m Rifle 3 Positions Finals - Gold
     
    3:30PM
    Men's 25m Rapid Fire Pistol Finals - Gold
     
    5:55PM
    Women's Trap Finals - Gold
    SQUASH
    Oxenford Studios
     
    Quaterfinal and Semifinal matches
     
    12:00PM
    Quaterfinal matches begin
    TABLE TENNIS
    Oxenford Studios
     
    Gold Medal Event
     
    10:05PM
    Women's Doubles Gold Medal Match - Gold
  • ATHLETICS
    Coomera Indoor Sports
     
    Gold Medal Event
     
    4:25PM
    Women's High Jump Final - Gold
     
    4:35PM
    Men's Javelin Throw Final - Gold
     
    4:40PM
    Men's 4 x 100m Relay Final - Gold
     
    4:57PM
    Women's 4 x 100m Relay Final - Gold
     
    5:15PM
    Men's Triple Jump Final - Gold
     
    5:20PM
    Women's 5000m Final - Gold
     
    6:10PM
    Men's 1500m Final - Gold
     
    6:38PM
    Women's 4 x 400m Relay Final - Gold
     
    7:07PM
    Men's 4 x 400m Relay Final - Gold
    BADMINTON
    Coomera Indoor Sports
     
    Men's and Women's Semifinals
     
    1:01PM
    Men's and Women's Semifinals begin
    BASKETBALL
    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
     
    Gold Medal match
     
    10:30PM
    Women's Gold Medal match
    BOXING
    Coomera Indoor Sports
     
    Gold Medal Event
     
    2:02PM
    Women's 51kg Final Bout - Gold
     
    2:17PM
    Women's 60kg Final Bout - Gold
     
    2:32PM
    Men's 46-49kg Final
     
    2:47PM
    Men's 52kg Final Bout
     
    3:02PM
    Men's 60kg Final Bout
     
    3:17PM
    Men's 64kg Final Bout
     
    3:32PM
    Men's 91kg Final Bout
     
    3:47PM
    Men's 91kg Final Bout
     
    4:32PM
    Women's 45-48kg Final Bout
     
    4:47PM
    Women's 57kg Final Bout
     
    9:02PM
    Women's 69kg Final Bout
     
    9:17PM
    Women's 75kg Final Bout
     
    9:32PM
    Men's 56kg Final Bout
     
    9:47PM
    Men's 69kg Final Bout
     
    10:02PM
    Men's 75kg Final Bout
     
    10:17PM
    Men's 81kg Final Bout
    CYCLING ROAD
     
     
    Gold Medal Event
     
    2:30PM
    Men's Road Race - Gold
    DIVING
    Optus Aquatic Centre
     
    Gold Medal Event
     
    9:07PM
    Women's 3m Springboard Final - Gold
     
    11:04PM
    Men's 10m Platform Final - Gold
    HOCKEY
    Gold Coast Hockey Center
     
    Gold Medal Event
     
    2:45PM
    Women Gold Medal - Gold
     
    11:15PM
    Men Gold Medal - Gold
    NETBALL
    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
     
    Women's Semifinals
     
    5:02PM
    Women's Semifinals begin
    RUGBY 7S
    Robina Stadium
     
    Women's and Men's Pool matches
     
    1:21PM
    Men - Fiji vs Sri Lanka
     
    7:53PM
    Men - Fiji vs Uganda
     
    9:21PM
    Women - Fiji vs Australia
     
    11:33PM
    Men - Fiji vs Wales
    SHOOTING
    Belmont Shooting Centre
     
    Gold Medal Events
     
    12:00AM
    Queen's Prize Individual Finals Day 3
     
    2:45PM
    Men's 50m Rifle 3 Positions Finals
     
    5:30PM
    Men's Trap Finals
    SQUASH
    Oxenford Studios
     
    Gold Medal Event
     
    9:00PM
    Mixed Doubles Gold Medal Match
    TABLE TENNIS
    Oxenford Studios TT
     
    Gold Medal Events
     
    2:55PM
    Women's TT6-10 Singles Gold Medal Match - Gold
     
    4:05PM
    Men's TT6-10 Singles Gold Medal Match - Gold
     
    9:00PM
    Women's Singles Gold Medal Match
     
    10:45PM
    Men's Doubles Gold Medal Match
  • ATHLETICS
    Carrara Stadium
     
    Gold Medal Events
     
    8:10AM
    Men's T54 Marathon Final - Gold
     
    8:10AM
    Women's T54 Marathon Final - Gold
     
    9:20AM
    Women's Marathon Final - Gold
     
    10:15AM
    Men's Marathon Final - Gold
    BADMINTON
    Carrara Sports & Leisure Centre
     
    Gold Medal Events
     
    11:01AM
    Men's Singles - Gold
     
    11:01AM
    Women's Singles - Gold
     
    11:01AM
    Men's Doubles - Gold
     
    11:01AM
    Women's Doubles - Gold
     
    11:01AM
    Mixed Doubles - Gold
    BASKETBALL
    Cairns Convention Centre
     
    Gold Medal Events
     
    1:30PM
    Men Gold Medal Game - Gold
    NETBALL
    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
     
    Gold Medal Events
     
    3:02PM
    Women's Final - Gold
    RUGBY 7S
    Robina Stadium
     
    Gold Medal Events
     
    4:42PM
    Women's Final - Gold
     
    5:04PM
    Men's Final - Gold
    SQUASH
    Oxenford Studios
     
    Gold Medal Events
     
    2:00PM
    Women's Doubles Final - Gold
     
    3:00PM
    Women's Doubles Final - Gold
    TABLE TENNIS
    Oxenford Studios
     
    Gold Medal Events
     
    12:15PM
    Mixed Doubles Final - Gold
     
    2:20PM
    Men's Singles Final - Gold